Autor Wątek: Z KKL prof Fr.SPIRAGO - Religia zydowska  (Przeczytany 2135 razy)

marost

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 236
  • Reputacja: +0/-0
Z KKL prof Fr.SPIRAGO - Religia zydowska
« dnia: 2013-02-18 21:33:50 »
Katolicki Katechizm Ludowy
Prof. Fr. SPIRAGO

Religia żydowska

Na całym świecie żyje około 12 milionów Izraelitów - niektórzy twierdzą że więcej.
W dużej mierze zamieszkują oni w Austrii, Polsce i w Rosji.
Współcześni żydzi różnią się, z religijnego punktu widzenia od tych, którzy żyli przed chrześcijańską erą. Swoje pryncypia religijne czerpią z Talmudu - księgi w której doktorowie żydowscy interpretują słowo Boga według własnych idei, których moralność w wielu punktach jest potępiana.
Żydzi rzeczywiście wierzą  w istnienie Boga, boskie objawienia, tak jak w nagrodę czy karę po śmierci, jednakże w większości, nie wierzą w obietnice nadejścia Zbawiciela; oczekują wyłącznie wybawienia ze wszelkich opresji.

Wielu żydów po dzień dzisiejszy trzyma się litery prawa, czego dowodem są noszone przez nich na czole i ramieniu filakterie z czterema ustępami Tory. Słowa, które Pan skierował do Izraelitów: "będzie ci to jako znak na ręce twojej i jako pamiątka między oczyma twoimi" (Ex. XIII.9), powinny być interpretowane w sposób symboliczny. Jednakże żydzi odczytują je dosłownie - pewne teksty spisane na pergaminie, na czas modlitwy przymocowują do czoła i lewego ramienia.

Obecność żydów ma wielkie znaczenie dla chrześcijan, dlatego, że są oni w posiadaniu ksiąg Starego Testamentu zawierającymi zapowiedź nadejścia Zbawiciela świadcząca o prawdziwości naszej religii.
Już św Augustyn mówił, że "żydzi są strażnikami naszych świętych ksiąg"; jeśli nie byłoby żydów, mówiono by, że Pismo Święte jest wynalazkiem. Opatrzność boska chroni żydów i tak będzie ich chronić do końca świata; wtedy to nawróci ich na chrześcijaństwo.   

(Prof François Spirago "Cathechisme catholique populaire" tłum z franc. M.Ostrowski).
« Ostatnia zmiana: 2013-02-18 21:40:50 wysłana przez marost »