Autor Wątek: O ekumeniźmie ogólnie  (Przeczytany 1855 razy)

marost

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 236
  • Reputacja: +0/-0
O ekumeniźmie ogólnie
« dnia: 2013-02-28 22:18:36 »
O ekumeniźmie ogólnie
czyli
O co tak naprawdę chodzi?


Przez 'Ruch ekumeniczny' rozumie się działalność oraz przedsięwzięcia zmierzające do jedności chrześcijan, zależnie od różnych potrzeb Kościoła i warunków chwili  (unitatis redintegratio nr 4). Niestety, dekret ten podobnie jak wiele innych dokumentów SWII cechuje zamierzona nieprecyzyjność - nie wiadomo  co "rozumiał" Sobór pod pojęciem "jedność chrześcijan"?.

Dla Kościoła na  przestrzeni wieków cel wysiłków ekumenicznych był określony jasno: ułatwiać heretykom i schizmatykom powrót do jedynego Kościoła Katolickiego, poprzez odrzucenie błędów i odejście od rebelii. Ten ekumenizm zwany "ekumenizmem powrotu" był nieustanną praktyką Kościoła czego świadkiem jest historia.

W ostatnich latach, tendencje modernistyczne działania na rzecz jedności rozumieją jako rozcieńczanie prawdy w kłamstwie (co prowadzi do herezji i/albo synkretyzmu)


Tradycyjnie, prawdziwy ekumenizm prowadzi do ponownego jednoczenia się poprzez powrót odłaczonych braci do jedynego Kościoła Katolickiego.


Tendencje modernistyczne prezentują ekumenizm fałszywy.
Uznając wszystkie Koscioły za równe między sobą, głoszą  nawracanie się wszystkich - grawitując w kierunku religii uniwersalnej, która ma dopiero powstać a w niej ma dokonać się pełnia jedności.
Dopiero wowczas tak zjednoczony kościół będzie tożsamym z Kościołem Chrystusowym (wg nauki SWII Kościół Chrystusowy trwa w Kościele Katolickim - zatem jest obecny również i w innych religiach...).

"Żaden kościół nie może uważać się za autentyczny i jedyny Kościół Chrystusa  tak długo, dopóki pełnia jedności nie będzie zrealizowana(Mgr Le Bourgeois bp Autun). 

Wiara wówczas zredukuje się  do zminimalizowanego rdzenia Prawdy wyznawanej przez wszystkich (Jezus Chrystus Bóg i człowiek,  Odkupiciel....)