Autor Wątek: PYTANIA o 5 Przykazań kościelnych  (Przeczytany 1055 razy)

marost

• Administrator
  • Full Member
  • Reputacja: +0/-0
PYTANIA o 5 Przykazań kościelnych
« dnia: 2013-03-01 22:54:10 »
LISTY DO REDAKCJI Mateusz (Chrześcijański serwis www)

5 przykazań kościelnych

Zwracam się w prośbąą o wyjaśnienie, wydaje się, bardzo prostego pytania.
Od pewnego czasu w środowisku, w którym się obracam istnieje grupaludzi, którzy twierdzą, że zakaz uczestniczenia w zabawach (np.studenckich) podczas Adwentu oraz Wielkiego Postu został "zniesiony".
Mówią to z pełnym przekonaniem twierdząc, że informacje te pochodzą z pewnego źródła. W jego miejsce podobno został wprowadzony zapis "...biednym pomagać...". Jako że środowisko studenckie ma tendencję do naginania wiary tak, aby "pasowała" proszę o wyjaśnienie tego problemu.
Z góry dziękuję.

- Artur

Prawie każdy z nas, uczęszczając na lekcje religii, spotkał się z przykazaniami kościelnymi. Brzmiały one tak:

• Ustanowione przez Kościół dni święte święcić.
  • W niedziele i święta we Mszy świętej nabożnie uczestniczyć.
  • Posty nakazane zachowywać.
  • Przynajmniej raz w roku spowiadać się i w czasie wielkanocnym Komunię świętą przyjmować.
  • W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać.

Tymczasem jeśli rzucisz okiem na stronę fundacji Opoka, (http://www.opoka.org.pl) lub na strony diecezji ełckiej, na których jest zamieszczony cały tekst Katechizmu Kościoła Katolickiego, (http://www.diecezja.elk.pl/katechizm) pod nagłówkiem 5 przykazań kościelnych (punkt 2041) odnajdziesz następujący tekst:

• W niedziele i w inne nakazane dni świąteczne uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymywać się od prac służebnych.
  • Przynajmniej raz w roku spowiadać się.
  • Przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą.
  • W dni pokuty wyznaczone przez Kościół powstrzymywać się od spożywania mięsa i zachować post.
  • Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby materialne Kościoła, każdy według swoich możliwości.

Uff... Zapiera dech w piersiach, prawda? Jak podaje autor stron zawierających tekst KKK ? ks. Mirosław Baranowski ? zmiany powstały na skutek poprawek naniesionych przez Kongregację Nauki Wiary: Teksty poprawek zatwierdzone przez Kongregację Nauki Wiary pismem z dnia 25 kwietnia 1998 r. (Prot. N. 1/93) [Pismo kard. Józefa Glempa,Prymasa Polski, z dnia 15 maja 1998 r. N. 1896/98/P.]

Przyznam się, że długo nie mogłem uwierzyć w istnienie tych zmian(zmienić przykazania ? co za pomysł?), szukałem potwierdzenia w różnych źródłach, aż wreszcie wstąpiłem do księgarni i otworzyłem Katechizm Kościoła Katolickiego (wyd. PALLOTTINUM). Patrzę do środka ? punkt 2041 ? wszystko jest w starym brzmieniu. Ale integralną część książki stanowi cienka broszurka zatytuowana CORRIGENDA wydana w 1998 r. W tej broszurce jest właśnie tekst poprawek naniesionych przez Kongregację Nauki Wiary. Wniosek ? od dobrego roku obowiązują mnie nowe przykazania.

Mam w związku z tym kilka pytań, na które szukam odpowiedzi:

Dlaczego te zmiany są wprowadzane tak ?po cichu??

Jak powstały przykazania kościelne? (pochodzenie 10 przykazań bożych wszyscy znamy: Mojżesz, Synaj, kamienne tablice, itp. a przykazania kościelne?)

Co to za organizacja "Kongregacja Nauki Wiary"?

Czy w czasie Adwentu można już urządzać "huczne zabawy"? Osobiście już rok temu byłem na ślubie kościelnym w czasie Adwentu, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia.

Radek S.

W odpowiedzi Arturowi i Radkowi

Zmiany w przykazaniach wynikają z nowych przemyśleń Kościoła po Soborze Watykańskim II, który nagromadził wiele wspaniałych nowych idei. Był także Soborem, dzięki któremu Kościół zastanawiał się nad sobą.
Te wielkie nowe idee, uwzględniające 2000 lat chrześcijaństwa, zostały pracowicie określone jako prawo. Obowiązująca dyscyplina kościelna w postaci opracowanego i zatwierdzonego przez Papieża najpierw Kodeksu Prawa Kanonicznego dla Kościoła w r. 1983 (polski przekład zatwierdzony w 1984), a później Katechizmu Kościoła Katolickiego.Nowy Katechizm jest niejako wzorcem do opracowań krajowych ? w br. krakowskie WAM wydało Katechizm dla dorosłych, który jest polską adaptacją Katechizmu opracowaną pod red. ks. prof. J. Charytańskiego, zatwierdzoną przez Konferencję Episkopatu Polskiego.

Zarówno w Kodeksie, jak i w Katechizmie są zarysowane nowe sformułowania przykazań kościelnych. Nie czyni się tego po cichu. Nikt tego nie ukrywa. Były dyskusje. Kto się interesował, ten śledził postępy w reformie Kościoła. Obecnie Kościół jest społecznością ciągle się reformującą. Składa się z grzeszników. I ten jego element nie jest doskonały, potrzebuje nieustannego nawrócenia i poprawy. Podobnie i z tłumaczeniami tekstów, z ich interpretacją.

Według nowej świadomości i dyscypliny Kościoła dniami pokuty są wszystkie piątki roku i czas Wielkiego Postu. Adwent nie jest czasem pokutnym. Usunięto z przykazań kościelnych tradycyjne sformułowanie o czasach zakazanych i o zabawach. Ale nie cofnięto umartwienia, pokuty, wyrzeczenia się czegoś, walki z nałogami itd.

Warto przy tej okazji podać, że świętami nakazanymi są (według przykazań kościelnych w prawie kanonicznym, chociaż u nas to normalny dzień pracy i często szkoły):

8 grudnia (Niepokalane Poczęcie N.M.P),
6 stycznia (Objawienie Pańskie),
19 marca (św. Józefa),
29 czerwca (św. Piotra i Pawła),
Wniebowstąpienie.

I w sobotnią mszę św. wieczorną i każdą inną wieczorną przedświąteczną, jeżeli w nich uczestniczymy, spełniamy poprawnie obowiązek obecności i wykonania przykazania o niedzielnej mszy św. I wiele innych szczegółów zmienia się pod wpływem nowych określeń Kościoła. Sentire cum Ecclesia.

Trzeba myśleć z Kościołem. I nawracać się z Kościołem. I dążyć do świętości z Kościołem. Posłuszeństwo jest ważnym elementem postawy katolickiej.

ks. Franciszek Kamecki